Blizny potrądzikowe - leczenie

Przebarwienia pozapalne i blizny mogą być skutkiem długotrwałego lub ciężkiego trądziku, zwłaszcza jeśli nie był on właściwie leczony.

Zabiegi powierzchownego złuszczania (mikrodermabrazja, dermapen, peelingi chemiczne) mogą dać zadowalające efekty w leczeniu        przebarwień pozapalnych.

Standardem w leczeniu  blizn potrądzikowych są zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego CO2.

Słowo "frakcyjny" oznacza, że uszkodzeniu poddane są drobne fragmenty skóry, które stosunkowo szybko i bezpiecznie się goją ze      względu na otoczenie skóry zdrowej.Zachodzące procesy gojenia powodują tworzenie nowych włókien kolagenowych w skórze. Powoduje to  zagęszczenie skóry, wzrost jej napięcia i wyrównanie powierzchni. W przypadku skóry trądzikowej uzyskujemy stopniowe wygładzenie powierzchni, zmniejszenie rozszerzonych porów i spłycenie blizn.

Zabiegi  laserem frakcyjnym CO2 należą do zabiegów ablacyjnych (powierzchnia skóry zostaje przerwana w    formie bardzo dużej ilości drobnych otworków), w związku z tym w następstwie zabiegu powstaje duża ilość  drobnych strupków, które po kilku dniach ulegają złuszczeniu.

Zabiegi prowadzone są w znieczuleniu miejscowym.

 

Blizny potrądzikowe leczenie Łódź

Przed

Po

 

 

PAMIĘTAJMY:

  •  Aktywny trądzik wymaga przede wszystkim w pierwszym etapie leczenia farmakologicznego, ślady po nim mogą być skutecznie usuwane dopiero po wyleczeniu aktywnych zmian.
  • Wszystkie procesy związane z regeneracją skóry (tworzeniem nowych włókien kolagenowych) trwają minimum kilka miesięcy, w związku z tym leczenie jest przewlekle i często wymaga powtarzania zabiegów, zwłaszcza gdy blizny są głębokie i rozległe
  • Przy leczeniu doustnymi preparatami izotretinoiny, pierwsze intensywniejsze zabiegi złuszczania oraz zabiegi laserowe można wykonać zwykle dopiero po 6 miesiącach od zakończonego leczenia.