Leczenie nadpotliwości

Nadpotliwość to stan nadmiernego wydzielania potu. Wytwarzany jest on w ilości znacznie większej niż wymaga tego proces termoregulacji. Problem dotyczy szczególnie okolicy pach, stóp oraz dłoni, znacznie rzadziej całego ciała. Nadpotliwość często ma swoje źródła na podłożu emocjonalnym, a także jest objawem wielu chorób ogólnoustrojowych, takich jak choroby nerek, gruźlica, cukrzyca, czy też nadczynność tarczycy. Istotne, więc by przed rozpoczęciem leczenia przeprowadzić szczegółowo wszystkie niezbędne badania.

Skuteczne przeprowadzenie procesu leczenia nadpotliwości ma zbawienny wpływ na życie osób dotkniętych tym nieprzyjemnym i krępującym problemem.

W leczeniu nadpotliwości polecany jest szczególnie zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej, wstrzykiwanej w okolicach gruczołów potowych. Botox poprzez porażenie zakończeń nerwowych hamuje pracę gruczołów na około 6-12 miesięcy, w tym czasie nie wydzielają one potu. Gdy działanie toksyny ustąpi, zabieg można powtórzyć.

Metoda ta daje szybki i skuteczny efekt. Jego największą zaletą jest fakt, iż usuwa on problem a nie jedynie maskuje. Wyniki ostrzykiwania toksyną botulinową uzależnione są od ogólnej kondycji skóry poddawanej leczeniu. Z reguły efekty pojawiają się już od 3 do 10 dni po zabiegu.