Osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe Łódź

Osocze bogatopłytkowe PRP (Platelet Rich Plasma), zwane też przez pacjentów wampirzym liftingiem”, jest autologicznym koncentratem płytek krwi w niewielkiej objętości osocza.

Otrzymywane jest w procesie wirowania krwi pobranej bezpośrednio od pacjenta z żyły. Zawiera komórki i czynniki wzrostu z własnej krwi, które pobudzają skórę do regeneracji i syntezy nowych włókien kolagenowych, dzięki czemu odzyskuje ona witalność. W efekcie staje się gładsza, bardziej elastyczna i wyraźnie młodsza.

 

Skrzep powstały w pobranym osoczu wstrzyknięty w linie zmarszczek pobudza aktywność fibroblastów w tej okolicy na tyle, że nowo powstałe białka spłycają zagłębienia, stanowiąc wypełnienie. Jest to tak zwana autologiczna fibryna.  Do uzyskania autologicznej fibryny krew jest w nieco inny sposób przygotowywana, ale można to zrobić w trakcie tego samego zabiegu, po jednorazowym pobraniu krwi.

 

Mechanizm działania osocza bogatopłytkowego – wysoce skoncentrowane czynniki wzrostu powodują:

1. produkcję nowego kolagenu przez aktywowane fibroblasty;

2. aktywację procesów nowotworzenia naczyń krwionośnych;

3. ochronę przed wolnymi rodnikami;

4. stymulację komórek macierzystych;

5. pobudzanie procesów regeneracji tkanek.

Zabieg rozpoczyna się od pobrania ok. 10-20 ml krwi od pacjenta z żyły łokciowej. Krew poddana zostaje wirowaniu. Czerwone oraz białek krwinki oddzielają się od osocza zawierającego płytki krwi i fibrynę. Osocze bogatopłytkowe oraz fibryna są wstrzykiwane w okolice, które pragniemy leczyć. Cała procedura trwa ok. 1 godziny.

Leczenie jest przeprowadzane za pomocą krótkich, cienkich igieł. Korzystne jest znieczulenie kremem przed wykonaniem zabiegu.

Efekty narastają z czasem w ciągu 3-6 tygodni. W przypadku 2-3-krotnego powtórzenia zabiegu, efekt może utrzymywać się ponad rok.

 

Efekty polegają na:

1. rewitalizacji skóry, polepszeniu jej kolorytu;

2. poprawie elastyczności i jędrności;

3. wygładzeniu zmarszczek;

4. hamowaniu wypadania włosów i ich odrastaniu, jeśli zabieg wykorzystywany jest na skórę owłosioną głowy.

 

Po zabiegu

Skóra może być obrzęknięta i zaczerwieniona, mogą pojawić się drobne siniaczki. Te objawy mijają w ciągu kilku godzin lub czasem (siniaczki) kliku dni. W większości przypadków nie wymagają przerwy w pracy.