Bruzdy i zmarszczki

radiofrekwencja mikroigłowa

Zmarszczki i bruzdy są wynikiem utraty jędrności skóry, często również długotrwałą pracą mięśni mimicznych twarzy. Wyróżniamy dwa typy zmarszczek, na które działamy w różne sposoby.

Zmarszczki dynamiczne (mimiczne) dotyczą głównie czoła, okolic oczu oraz okolic ust. Najlepszą profilaktyką nasilania się tego typu zmarszczek jest stosowanie miejscowe toksyny botulinowej. Botoks stosowany na pojedyncze obszary twarzy w sposób umiarkowany nie zaburza w sposób istotny mimiki i nie wywołuje powikłań, o co potocznie jest podejrzewany. Zdarza się jednak, zwłaszcza u osób z silną ekspresją twarzy, że nie czują się dobrze po osłabieniu pracy niektórych mięśni (najczęściej dotyczy to czoła). Działanie toksyny botulinowe najczęściej utrzymuje się ok 4 miesięcy, po czym połączenia nerwowo – mięśniowe odbudowują się i powraca pełna mimika danego obszaru.

Zmarszczki i bruzdy statyczne wymagają zwykle użycia wypełniacza (fillera), jako pewnego rodzaju implantu korygującego zagłębienie. Najbardziej powszechne implanty oparte są o kwas hialuronowy. Dla osób, które chcą mocniej zastymulować skórę do produkcji własnego kolagenu polecamy hydroksyapatyt wapnia, który również koryguje zmarszczki, ale przy okazji działa silniej stymulująco, prowokując skórę do zagęszczenia i lepszego napięcia. Zarówno kwas hialuronowy, jak i hydroksyapatyt wapnia są biokompatybilne, czyli zgodne z materiałami naturalnie występującymi w naszym organizmie i doświadczenie z zastosowaniem tych wypełniaczy jest wieloletnie.

przeciwwskazania

Są jednak pewne ograniczenia w ich stosowaniu, zwłaszcza u osób z niektórymi przewlekłymi chorobami o podłożu autoimmunologicznym. Zdarzają się również powikłania. Najczęściej niegroźne, polegające na powstaniu krwiaków w trakcie zabiegu. Opisywane są jednak przypadki związane z zatkaniem światła naczyń w trakcie wprowadzania implantu, które mogą prowadzić nawet do martwicy skóry zaopatrywanym przez naczynie obszarze. Tego rodzaju powikłania są bardzo rzadkie, ale jeśli wystąpią, wymagają szybkiego rozpoznania i wdrożenia odpowiedniego postępowania w gabinecie. Z tego powodu ważne jest odpowiednie wykształcenie i przygotowanie osoby, która wykonuje zabieg oraz zaplecze miejsca.

zapraszamy do kontaktu

+48-693-337-983

raymed@raymed.pl


Pon.-Pt.: 12:00-19:00