Zmarszczki bruzdy są wynikiem utraty jędrności skóry, często również długotrwałą pracą mięśni mimicznych twarzy. Wyróżniamy dwa typy zmarszczek, na które działamy w różne sposoby.

Zmarszczki dynamiczne (mimiczne) dotyczą głównie czoła, okolic oczu oraz okolic ust. Najlepszą profilaktyką nasilania się tego typu zmarszczek jest stosowanie miejscowe toksyny botulinowej.  Stosowana na pojedyncze obszary twarzy w sposób umiarkowany nie zaburza w sposób istotny mimiki i nie wywołuje powikłań, o co potocznie jest podejrzewana. Zdarza się jednak, zwłaszcza u osób z silną ekspresją twarzy, że nie czują się dobrze po osłabieniu pracy niektórych mięśni (najczęściej dotyczy to czoła). Działanie toksyny botulinowej najczęściej utrzymuje się ok 4 miesięcy, po czym połączenia nerwowo – mięśniowe odbudowują się i powraca pełna mimika danego obszaru.

Zmarszczki i bruzdy statyczne wymagają zwykle użycia wypełniacza (fillera), jako pewnego rodzaju implantu korygującego zagłębienie. Najbardziej powszechne implanty oparte są o kwas hialuronowy. Dla osób, które chcą mocniej zastymulować skórę do produkcji własnego kolagenu polecamy hydroksyapatyt wapnia, który również koryguje zmarszczki, ale przy okazji działa silniej stymulująco, prowokując skórę do zagęszczenia i lepszego napięcia. Zarówno kwas hialuronowy, jak i hydroksyapatyt wapnia są biokompatybilne, czyli zgodne z materiałami naturalnie występującymi w naszym organizmie i doświadczenie z zastosowaniem tych wypełniaczy jest wieloletnie.

Są jednak pewne ograniczenia w ich stosowaniu, zwłaszcza u osób z niektórymi przewlekłymi chorobami o podłożu autoimmunologicznym. Zdarzają się również powikłania. Najczęściej niegroźne, polegające na powstaniu krwiaków w trakcie zabiegu. Opisywane są jednak przypadki związane z zatkaniem światła naczyń w trakcie wprowadzania implantu, które mogą prowadzić nawet do martwicy skóry zaopatrywanym przez naczynie obszarze. Tego rodzaju powikłania są bardzo rzadkie, ale jeśli wystąpią, wymagają szybkiego rozpoznania i wdrożenia odpowiedniego postępowania w gabinecie. Z tego powodu ważne jest odpowiednie wykształcenie i przygotowanie osoby, która wykonuje zabieg oraz zaplecze miejsca.

    zapraszamy do kontaktu

    +48-693-337-983

    raymed@raymed.pl