• Diagnostyka znamion

Diagnostyka znamion - Dermatoskopia

Badanie znamion jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne. Polega na oglądaniu znamion w bardzo dużym powiększeniu, co pozwala dokładnie ocenić ich symetrię, kształt oraz zróżnicowanie struktury.

Wynik badania stanowi dokumentacja fotograficzna, analiza komputerowa oraz ocena lekarska. Wszystkie wyniki są przechowywane w pamięci komputera, co daje możliwość badania porównawczego kilka miesięcy czy lat później, jeśli istnieją wskazania do wzmożonej obserwacji zmiany na skórze. W wyniku badania znamię może okazać się łagodnym (zielone pole na wykresie), podejrzanym lub złośliwym (pole czerwone). Pierwsze wymaga obserwacji, drugie i trzecie musi być usunięte chirurgicznie. Wtedy po badaniu histopatologicznym lekarz ocenia stopień zaawansowania zmian i zaleca dalsze leczenie.

Diagnostykę komputerową uznaje się za jeden z najskuteczniejszych sposobów wczesnego wykrywania znamion, które mogą przekształcić się w nowotwór. Nie należy kierować się plotką: „mój znajomy wyciął znamię i umarł”. W Polsce wysoka śmiertelność na nowotwory skóry jest wynikiem zbyt późnej diagnostyki. Zagrażające znamię można usunąć wcześniej, zanim stanie się zalążkiem nowotworu. Niektóre zmiany obecne na skórze i nawet mające ciemny kolor nie muszą być znamionami barwnikowymi. Są to często brodawki łojotokowe lub przebarwione włókniaki. Takie całkowicie łagodne zmiany można usunąć za pomocą elektrokoagulacji lub lasera i nie wymagają badania histopatologicznego (patrz chirurgia skóry).

 

Badaniu dermatoskopowemu powinny się poddać szczególnie osoby, które:

  • mają jasną karnację, ze skłonnością do poparzeń,
  • często i intensywnie opalają się- również w solariach,
  • mają dużą ilość znamion różnej wielkości i kształtów,
  • zauważyły, że istniejące znamię zmieniło się lub podrażniło.

POLECANE ZABIEGI