Choroby włosów

Choroby włosów

Wypadanie włosów i związane z nim następstwa w istotny sposób wpływają na postrzeganie urody i atrakcyjności. Często po licznych, samodzielnych próbach ze specyfikami dostępnymi na rynku tracimy nadzieję na zdrowe włosy.

WYPADANIE WŁOSÓW

Najczęściej spotykamy się z androgenowym typem łysienia, będącym następstwem łącznego oddziaływania androgenów na genetycznie predysponowane mieszki włosowe. Problem dotyczy najczęściej mężczyzn, ale może występować również u kobiet.

Łysienie telogenowe to przejściowe wypadanie włosów na skutek gwałtownego przejścia z fazy wzrostu w fazę spoczynku włosa. Może pojawić się w odpowiedzi na wiele czynników fizycznych lub psychicznych. Utrata włosów jest tu potencjalnie odwracalna. Podobnie dzieje się w łysieniu anagenowym, które występuje na skutek zahamowania czynności mitotycznej mieszków włosowych. Taki typ łysienia pojawia się po chemioterapii.

Łysienie plackowate to ograniczona utrata włosów w postaci okrągłych lub owalnych ognisk i jest przewlekłą chorobą o podłożu autoimmunologicznym.

Odrębną grupę łysienia stanowią choroby przebiegające z bliznowaceniem w obrębie skóry głowy (łysienie bliznowaciejące), będące najczęściej zejściem procesów zapalnych toczących się w mieszkach włosowych.

Przyczyny zwiększonego wypadania włosów mogą jak widać być różne, a możliwości terapeutyczne i rokowanie zależą od tego, co leży u podstaw problemu.  W celu pełnej diagnostyki wykonuje się badanie trichoskopowe, badania z krwi obwodowej, czasem również badanie histopatologiczne skóry głowy.

W naszej klinice poza leczeniem farmakologicznym wykonujemy zabiegi mezoterapii zarówno medycznymi koktajlami stymulującymi odrost włosów, jak i osoczem bogatopłytkowym.

Masz pytanie?
Chcesz zapisać się na wizytę? Napisz do nas, czekamy!