PEPTYDY- CO TO ZA SKŁADNIKI I JAK DZIAŁAJĄ?
Peptydy obok retinolu, hydroksykwasów i witaminy C od pewnego czasu królują na rynku kosmetycznym. Bardzo dużo mówi się o ich dobroczynnym działaniu na kondycję skóry i włosów. Czym się wyróżniają, że warto zastosować je w swojej pielęgnacji?
Peptydy są to małe białka składające się z aminokwasów. Dzięki swojej niewielkiej cząsteczce z łatwością przechodzą przez warstwę rogową skóry. Występują naturalnie w organizmach żywych i pełnią szereg niezwykle ważnych funkcji. Mogą mieć pochodzenie roślinne jak i syntetyczne.
Jeśli chodzi o skórę to ich główną rolą jest udział w procesie komunikacji międzykomórkowej. Niektóre wpływają na nawilżenie skóry, jej regenerację oraz ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

NAJBARDZIEJ ZNANE PEPTYDY W KOSMETYCE

Peptydy transportujące

Copper Tipeptide-1, Copper Lysinate/ Prolinate

Na szczególną uwagę zasługują peptydy miedziowe, ponieważ posiadają ogromny potencjał w zwalczaniu oznak starzenia skóry ale oprócz właściwości kosmetycznych posiadają również właściwości lecznicze. Posiadają one wysoką zdolność do wiązania z enzymami miedzi np. tripeptyd miedziowy, (nazwa chemiczna GHK-Cu- glicylo-L-histydylo-L-lizyny). Naturalnie występują w ludzkim osoczu spełniając mnóstwo ważnych funkcji: działają przeciwzapalnie, są antyoksydantem, pomagają goić się ranom i stymulują produkcję kolagenu. Wzmacniają rusztowanie skóry usuwając elementy, które uległy uszkodzeniu oraz uczestniczą w tworzeniu nowych włókien.

Peptydy miedziowe bardzo dobrze wpływają na podrażnioną skórę, przywracają jej elastyczność i jędrność.
Miedź jest potrzebna do prawidłowego wytwarzania melaniny, czyli związku odpowiadającego za pigmentację skóry i włosów.
Pobudza również mikrokrążenie w naczyniach włosowatych skóry i mieszków włosowych, wspomagając tym samym prawidłowe funkcjonowanie owłosionej skóry głowy. Stosuje się ją w kosmetykach do włosów ze skłonnością do wypadania oraz w produktach przeciwłupieżowych.
Niestety wraz z wiekiem ilość peptydów w osoczu spada, dlatego warto sięgnąć po odpowiednią pielęgnację, żeby dostarczyć je swojej skórze. W gabinecie kosmetycznym wykorzystuje się różne metody zwiększenia głębokości przenikania, aby substancje te mogły lepiej zadziałać np: mezoterapię bezigłową, mikroigłową lub igłową.

Peptydy sygnałowe

Ten rodzaj peptydów stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu, elastyny oraz innych białek skóry właściwej. Skóra dzięki temu wygląda na jędrniejszą, bardziej wygładzoną i pełniejszą. Są rekomendowane dla osób ze zwiotczeniami, utratą jędrności i elastyczności.

Neuropeptydy

Tripeptide-3, Pentapeptide-18, Acetyl Hexapeptide-8

Pełnią funkcję spłycania zmarszczek, gdyż działają rozluźniająco na mięśnie twarzy. Skutkiem tego jest obniżona mimika oraz zmniejszenie zmarszczek. Dedykowane głównie dla osób, którym zależy na szybkim efekcie napięcia skóry i wygładzenia zmarszczek.
Najbardziej znanym neuropeptydem jest heksapeptyd zwany również jako argirelina, której działanie porównywane jest do toksyny botulinowej. Często nazywana pseudobotuliną- blokuje wydzielanie neurotransmiterów odpowiedzialnych za skurcze mięśni. Jest substancją zupełnie nietoksyczną i bezinwazyjną.

KOSMETYKI Z PEPTYDAMI

Efekty stosowania kosmetyków z peptydami są zróżnicowane. W pielęgnacji skóry mogą wpłynąć na zmniejszenie widoczności zmarszczek, rozjaśnienie przebarwień, ochronę przed promieniowaniem UV, wygładzenie skóry poprzez stymulację syntezy kolagenu i elastyny oraz na jej nawilżenie wpływając na produkcję kwasu hialuronowego.
Produkty z peptydami doskonale sprawdzą się zarówno w pielęgnacji skór wrażliwych z tendencją do rumienia, jak również po wszelkiego rodzaju bardziej inwazyjnych zabiegach kosmetologicznych wspierając procesy gojenia.

Z JAKIMI SKŁADNIKAMI NIE ŁĄCZYĆ PEPTYDÓW?

Stosując produkty z peptydami musimy wziąć pod uwagę, że nie ze wszystkimi składnikami można je łączyć, ponieważ razem mogą negatywnie reagować lub osłabiać swoje działanie.
Nie powinno łączyć się peptydów z:
⦁ Kwasem glikolowym i innymi kwasami AHA: mogą zmniejszyć skuteczność peptydów, szczególnie tych o działaniu przeciwzmarszczkowym.
⦁ Kwasem salicylowym (BHA): może wpływać na stabilność niektórych peptydów, szczególnie tych o działaniu przeciwzapalnym.
⦁ Witaminą C: może reagować z peptydami miedziowymi, tworząc nierozpuszczalne kompleksy, które trudno wchłaniają się przez skórę.
Taką pielęgnację możemy podzielić na rano i na wieczór, aby unikać niekorzystnych interakcji.

PRZYKŁADY PRODUKTÓW Z PEPTYDAMI:

⦁ Nacomi Next Level Lift It Up Peptides 10%
⦁ Basic Lab Serum Ujędrniające 0,5 % peptydów miedziowych ( zawiera heksapeptyd)
⦁ Medik8 Copper PCA Peptides
⦁ The Ordinary- Matrixyl 10% z kwasem HA
⦁ Bielenda Professional- Supremelab- Serum z kompleksem peptydów
⦁ Dermomedica Argireline TRX serum (zawiera heksapeptyd)

Poprzedni
Następny

Zobacz również

klinika raymed
CZYTAJ WIĘCEJ
20241007_121909_0000
CZYTAJ WIĘCEJ
Antyoksydanty - klucz do zdrowej i pięknej Skóry
CZYTAJ WIĘCEJ