Przebarwienia pozapalne i blizny mogą być skutkiem długotrwałego lub ciężkiego trądziku, zwłaszcza jeśli nie był on właściwie leczony.
Zabiegi powierzchownego złuszczania (mikrodermabrazja, dermapen, peelingi chemiczne) mogą dać zadowalające efekty w leczeniu przebarwień pozapalnych.

Standardem w leczeniu  blizn potrądzikowych są zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego CO2. Słowo „frakcyjny” oznacza, że uszkodzeniu poddane są drobne fragmenty skóry, które stosunkowo szybko i bezpiecznie się goją ze względu na otoczenie skóry zdrowej. Zachodzące procesy gojenia powodują tworzenie nowych włókien kolagenowych w skórze. Powoduje to zagęszczenie skóry, wzrost jej napięcia i wyrównanie powierzchni. W przypadku skóry trądzikowej uzyskujemy stopniowe wygładzenie powierzchni, zmniejszenie rozszerzonych porów i spłycenie blizn.

Zabiegi  laserem frakcyjnym CO2 należą do zabiegów ablacyjnych (powierzchnia skóry zostaje przerwana w    formie bardzo dużej ilości drobnych otworków), w związku z tym w następstwie zabiegu powstaje duża ilość  drobnych strupków, które po kilku dniach ulegają złuszczeniu. Zabieg wymaga tygodniowej rekonwalescencji i ścisłej fotoprotekcji przez 2 miesiące po wykonanej procedurze.

Alternatywą do lasera stanowi radiofrekwencja mikroigłowa. Podczas zabiegu również uszkadzamy skórę w technice frakcyjnej za pomocą drobnych igieł, które są podgrzewane za pomocą radiofrekwencji do temperatury około 60 st. W ten sposób dokonujemy „mikrooparzeń”, które inicjują odbudowę kolagenu.  Zabiegi radiofrekwencji mikroigłowej silnie stymulują zagęszczenie skóry bez wyraźnego efektu złuszczania. Nie wymagają okresu rekonwalescencji.

W przypadku blizn potrądzikowych wszystkie działania zabiegowe  wymagają często wielokrotnych powtórzeń, jeśli oczekujemy wyraźnych efektów, jakkolwiek każdy, nawet pojedynczy zabieg powoduje przyrost kolagenu i zmniejszenie blizny. Radiofrekwencja mikroigłowa stanowi świetne uzupełnienie  procedur laserowych, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. 

Jeżeli poszukujemy tańszych procedur służących wypłycaniu blizn potrądzikowych, to wartościowym zabiegiem jest również dermapen (mezoterapia mikroigłowa). To również mikroigły, które powodują szereg mikrouszkodzeń w skórze. Zabieg możemy wykonać na różnej głębokości, w zależności od ustawienia długości pulsujących igieł. W przypadku blizn potrądzikowych polecany jest zabieg głęboki z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Doskonałym uzupełnieniem procedury laserowej i dermapena jest maska z osocza bogatopłytkowego. Umożliwia szybsze gojenie i dostarcza dodatkowych czynników wzrostu. Osocze bogatopłytkowe można też stosować w formie mezoterapii jako osobny zabieg. Niestety, spłycanie blizn potrądzikowych jest procesem długotrwałym. Cieszą nas jednak efekty wytrwałych pacjentów, powtarzających zabiegi.

 

  • Aktywny trądzik wymaga przede wszystkim w pierwszym etapie leczenia farmakologicznego, ślady po nim mogą być skutecznie usuwane dopiero po wyleczeniu aktywnych zmian.
  • Wszystkie procesy związane z regeneracją skóry (tworzeniem nowych włókien kolagenowych) trwają minimum kilka miesięcy, w związku z tym leczenie jest przewlekle i często wymaga powtarzania zabiegów, zwłaszcza gdy blizny są głębokie i rozległe
  • Przy leczeniu doustnymi preparatami izotretinoiny, pierwsze intensywniejsze zabiegi złuszczania oraz zabiegi laserowe można wykonać zwykle dopiero po 6 miesiącach od zakończonego leczenia.

POLECANE ZABIEGI

    zapraszamy do kontaktu

    +48-693-337-983

    raymed@raymed.pl