Blizny potrądzikowe

Blizny potrądzikowe

Przebarwienia pozapalne i blizny mogą być skutkiem długotrwałego lub ciężkiego trądziku, zwłaszcza jeśli nie był on właściwie leczony.

Zabiegi powierzchownego złuszczania (mikrodermabrazja, dermapen, peelingi chemiczne) mogą dać zadowalające efekty w leczeniu przebarwień pozapalnych.

leczenie  blizn potrądzikowych

W leczeniu  blizn potrądzikowych stosujemy zabiegi, które powodują przebudowę skóry i namnażanie włókien kolagenowych.

  • Mikronakłuwanie (dermapen), a w szczególności mikropunkturę w obszarze blizn z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego, egzosomów i kolagenu
  • Zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego CO2. Słowo „frakcyjny” oznacza, że uszkodzeniu poddane są drobne fragmenty skóry, które stosunkowo szybko i bezpiecznie się goją ze względu na otoczenie skóry zdrowej. Zachodzące procesy gojenia powodują tworzenie nowych włókien kolagenowych w skórze. Powoduje to zagęszczenie skóry, wzrost jej napięcia i wyrównanie powierzchni. W przypadku skóry trądzikowej uzyskujemy stopniowe wygładzenie powierzchni, zmniejszenie rozszerzonych porów i spłycenie blizn.
  • Alternatywą do lasera stanowi radiofrekwencja mikroigłowa. Podczas zabiegu również uszkadzamy skórę w technice frakcyjnej za pomocą drobnych igieł, które są podgrzewane za pomocą radiofrekwencji do temperatury około 60 st. W ten sposób dokonujemy „mikrooparzeń”, które inicjują odbudowę kolagenu.  Zabiegi radiofrekwencji mikroigłowej silnie stymulują zagęszczenie skóry bez wyraźnego efektu złuszczania. Nie wymagają okresu rekonwalescencji.
  • Stymulatory tkankowe – najlepiej jeśli uzupełniają zabiegi wcześniej wymienione. Stymulatory są żródłem czynników wzrostu. Podawane bezpośrednio do skóry sprzyjają aktywności komórek i wytwarzaniu kolagenu.

W przypadku blizn potrądzikowych wszystkie działania zabiegowe  wymagają często wielokrotnych powtórzeń, jeśli oczekujemy wyraźnych efektów, jakkolwiek każdy, nawet pojedynczy zabieg powoduje przyrost kolagenu i zmniejszenie blizny.

EFEKTY

  • Aktywny trądzik wymaga przede wszystkim w pierwszym etapie leczenia farmakologicznego, ślady po nim mogą być skutecznie usuwane dopiero po wyleczeniu aktywnych zmian.
  • Wszystkie procesy związane z regeneracją skóry (tworzeniem nowych włókien kolagenowych) trwają minimum kilka miesięcy, w związku z tym leczenie jest przewlekle i często wymaga powtarzania zabiegów, zwłaszcza gdy blizny są głębokie i rozległe
  • Przy leczeniu doustnymi preparatami izotretinoiny, pierwsze intensywniejsze zabiegi złuszczania oraz zabiegi laserowe można wykonać zwykle dopiero po 6 miesiącach od zakończonego leczenia.

Masz pytanie?
Chcesz zapisać się na wizytę? Napisz do nas, czekamy!