Rozszerzone pory.
Pory skóry to inaczej ujścia mieszków włosowych, w których znajdują się jednocześnie ujścia gruczołów łojowych. To minimalne otwory w skórze, których rolą jest odprowadzanie sebum na powierzchnię, dzięki czemu zapewniają odpowiednią ochronę przed odparowywaniem wody z naskórka oraz uszczelniają barierę hydrolipidową. Jest to więc niezbędny element anatomii skóry, którego nie możemy się pozbyć, możemy jedynie zminimalizować ich widoczność.
A pory ma każdy z nas! U jednych są bardziej widoczne, a u innych mniej. Występują głównie w tzw. „strefie T” czyli na czole, nosie i brodzie, ale mogą się również pojawiać na szyi i dekolcie. Problem narasta, kiedy owe wgłębienia zaczynają gromadzić nadmiar sebum, resztki makijażu i inne zanieczyszczenia. Wówczas skóra staje się problematyczna.
Najczęściej problem rozszerzonych porów rozpoczyna się w wieku dojrzewania, podczas gdy szalejące hormony wzmagają produkcję sebum. Niestety u niektórych problem ten nie zanika po ustaniu dojrzewania.
A jakie są inne przyczyny powstawania rozszerzonych porów?
Są to w dużej mierze uwarunkowania genetyczne- na które nie mamy wpływu.
Na zwiększoną widoczność rozszerzonych porów wpływają również:
– nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, która uszkadza białka: kolagen i elastynę
– częste zmiany temperatur,
– stosowanie niektórych leków (sterydy),
– zaburzenia gospodarki hormonalnej ( okres dojrzewania, ciąża, menopauza),
– palenie papierosów,
– starzenie się skóry,
– nieprawidłowa pielęgnacja (używanie preparatów ze składnikami komedogennymi, nadmierne złuszczanie, brak nawilżania i zaburzona bariera hydrolipidowa).
Jakie zabiegi polecamy?
Zabiegi rekomendowane dla cer z rozszerzonymi porami polegają po pierwsze na złuszczaniu i normalizacji pracy gruczołów łojowych. Tutaj niezastąpione są peelingi chemiczne.
Wszystkie zabiegi wpływające na przebudowę struktury skóry, zwiększając syntezę włókien kolagenowych, będą powodowały, że pory będą się „zacieśniać” i stawać mniej widoczne. Chcąc uzyskać jak najlepsze rezultaty należy zrobić serię zabiegów, w odstępach co miesięcznych. Zabiegi można ze sobą łączyć. Oczywiście, po każdym z nich należy stosować się do zaleceń pozabiegowych. Tylko w ten sposób efekty będą zadowalające.
Peelingi chemiczne
Preparaty z kwasami działają nie tylko na rozszerzone pory – w gamie tych produktów znajdziemy preparaty o wielokierunkowym działaniu, które niwelują także inne problemy skórne.
Zastosowanie serii zabiegów może zagwarantować nam pozytywne efekty, takie jak: ujednolicenie kolorytu skóry, pozbycie się trądziku, zwężenie porów, rozjaśnienie przebarwień, redukcję zmarszczek.
Szczególnie polecanym kwasem dla cer z rozszerzonymi porami jest kwas salicylowy, który ma silne właściwości lipofilowe, dlatego normalizuje wydzielanie łoju oraz oczyszcza pory skóry. Powoduje złuszczanie powierzchownych warstw naskórka, poprzez odrywanie lub rozpuszczanie materiału, działającego jako cement międzykomórkowy. Wpływa na redukcję zmian trądzikowych, a także blizn i przebarwień, powstałych na skutek procesów zapalnych.
Kolejnym polecanym kwasem, który wykazuje wielokierunkowe działanie jest kwas azealinowy.
Sprawdzi się dla posiadaczy skóry naczyniowej, z rumieniem, trądzikiem, a także przebarwieniami pozapalnymi. Dzięki delikatnemu działaniu złuszczającemu redukuje rozszerzone gruczoły łojowe.
Natomiast kwas glikolowy spośród wszystkich kwasów ma najmniejszą cząsteczkę, dzięki czemu dobrze penetruje skórę. W zależności od stężenia może być stosowany dla każdego typu cery: reguluje proces keratynizacji, stymuluje komórki skóry do regeneracji, nawilża i usuwa martwe komórki naskórka. Regulacja rogowacenia naskórka prowadzi do poprawy tekstury skóry oraz obkurczenia gruczołów łojowych.
Peeling chemiczny zazwyczaj wykonuje się w serii kilku zabiegów, wówczas możemy mieć pewność, że efekt zachowa się jak najdłużej. Bardzo istotny jest odpowiedni dobór kwasów (skład peelingu), w zależności od rodzaju cery i efektu, który chcemy uzyskać.
Używane produkty zawierają pojedyncze kwasy lub odpowiednio skomponowane mieszanki. Po zabiegach należy się stosować do wskazówek pozabiegowych w celu uniknięcia podrażnień czy przebarwień.
Radiofrekwencja mikroigłowa RF
Zabieg określany również jako termolifting- to innowacyjna metoda, która łączy dwie niezwykle skuteczne technologie stosowane w medycynie estetycznej. Radiofrekwencja w połączeniu mikronakłuwaniem prowadzi do zdecydowanej poprawy jakości i napięcia skóry, eliminacji zmarszczek i blizn, również zanikowych, potrądzikowych, a także likwidacji rozstępów i wiotkiej skóry na całym ciele. Zabieg silnie stymuluje procesy naprawcze skóry i pozwala uzyskać doskonałe efekty w eliminacji rozszerzonych porów.
Wszystko dlatego, że jego działanie opiera się na stymulacji produkcji nowego kolagenu, dzięki któremu skóra staje się gładsza bardziej napięta, a ujścia gruczołów łojowych ulegają obkurczeniu.
Procedura zabiegowa polega na kontrolowanym nakłuwaniu skóry głowicami zaopatrzonymi w mikroigły, które po wkłuciu na głębokość od 0,5 do 3,5mm są podgrzewane na całej długości do temperatury 45-60 stopni.
Punktowe uszkadzanie skóry z zachowaniem rezerw działa podobnie jak laser frakcyjny, przy czym radiofrekwencja silnie obkurcza włókna kolagenowe bez istotnego uszkodzenia powierzchni skóry, nie dając tym samym efektu silnego złuszczania, jaki występuje po zabiegu laserowym.
Mikronakłuwanie
Mechanizm działania mikronakłuwania jest dwuetapowy. Pierwszy to pobudzenie naturalnych procesów naprawczych poprzez bardzo dużą ilość mikrourazów, które pobudzają fibroblasty do produkcji białek. Głębokie struktury skóry ulegają przebudowie, powstaje nowy kolagen, elastyna i kwas hialuronowy. Efektem jest zwiększenie grubości skóry oraz wzmocnienie jej warstwy ochronnej.
Drugi etap to ułatwienie transportu substancji aktywnych w głąb skóry, które dobierane są indywidualnie w zależności od potrzeb i problemów pacjenta.
W celach rewitalizacji skóry wybiera się płytkie nakłucia od 0,25mm do 0,5mm, a skóra w takim zabiegu nie wymaga znieczulenia.
Zabieg z zastosowaniem głębszych nakłuć (powyżej 1mm) służy głębokiej przebudowie skóry z bliznami potrądzikowymi. Z racji większej inwazyjności stosujemy przed zabiegiem znieczulenie kremem.
Po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i po kilku dniach może się delikatnie złuszczać.
Dla cer z rozszerzonymi porami można wykorzystać w jednej procedurze zabiegowej mikronakłuwanie z peelingami chemicznymi. Peeling wstępnie stymuluje skórę, pobudza i przygotowuje do mikronakłuć, które po takiej procedurze dają szybszą regeneracje pozabiegową i mocniejszą przemianę skóry.
Warto zaznaczyć, że zabiegi mezoterapii mikroigłowej są doskonałą alternatywą dla głębokich peelingów, gdyż nie wywołują tak silnego stanu zapalnego i nie wymagają długiego czasu rekonwalescencji.
Mezobotox
Inaczej Baby Botox jest zabiegiem, który polega na śródskórnych mikronakłuwaniach rozcieńczoną toksyną botulinową.
Toksyna botulinowa, podawana płytko i w niewielkich ilościach, hamuje uwalnianie acetylocholiny z zakończeń nerwowych obecnych w skórze. Jednym z rezultatów jej działania jest hamowanie wydzielania potu przez gruczoły ekrynowe wpływając tym samym na poprawę wyglądu i jakości skóry twarzy.
Zabieg ten zaleca się pacjentom, którzy po raz pierwszy poddają się zabiegowi neurotoksyną. Można go również stosować u młodszych pacjentów (przed 30. rokiem życia) jako formę profilaktyki starzenia się skóry zapobiegając powstawaniu zmarszczek. Wskazaniem może być również skóra dojrzała, „zmęczona”, odwodniona o zmniejszonej elastyczności.
Zabieg można wykonać specjalnym pistoletem do mezoterapii, dzięki któremu uzyskujemy dużą liczbą nakłuć.
Wielopunktowe iniekcje mikrokropel rozcieńczonej toksyny umożliwiają równomierne rozłożenie preparatu i uzyskanie efektu jednolitego wygładzenia. Tak podany botoks oddziałuje tylko na powierzchowne włókna mięśniowe mięśni mimicznych. Dlatego mezobotox umożliwia uzyskanie dobrych wyników klinicznych przy zachowaniu niemal pełnej funkcji mięśni wyrazowych.
Zabieg poprawia również funkcje ochronne skóry, zmniejsza produkcję sebum oraz ogranicza procesy degradacji fibroblastów.
Dzięki zmniejszeniu aktywności gruczołów potowych i łojowych skóra przestaje się nieestetycznie błyszczeć. Baby botox pozwala uzyskać efekt odświeżenia i rozluźnienia skóry, drobne zmarszczki i linie mimiczne stają się mniej widoczne. Twarz wygląda naturalnie, a mięśnie zachowują ruchomość.
Pielęgnacja domowa cery z rozszerzonymi porami
Widoczność porów możemy zmniejszyć dbając o skórę odpowiednią domową pielęgnacją. Trzeba mieć na uwadze, że raz dobrane kosmetyki nie będą korzystnie działać cały czas, ponieważ potrzeby naszej skóry zmieniają się w zależności od pory roku, wieku, czy cyklu menstruacyjnego. Pamiętać należy także o odpowiedniej fotoprotekcji.
Bardzo ważne znaczenie ma dokładny demakijaż i oczyszczanie cery. Wieczorna pielęgnacja powinna opierać się na dwóch etapach: zmycie makijażu i dokładne oczyszczenie skóry z zanieczyszczeń.
W przypadku rozszerzonych porów liczy się także regularne złuszczanie naskórka. Tak naprawdę nie ma znaczenia, jaki dokładnie peeling wybierzemy, o ile będzie sprzyjał naszej cerze i nie będzie powodował alergii czy podrażnień. Może to być peeling enzymatyczny lub preparat z kwasami owocowymi.
Skóra, która się przetłuszcza potrzebuje także odpowiedniego nawilżenia, ponieważ wysuszanie, drażnienie i nadmierne złuszczanie powoduje reakcję obronną skóry czyli nadprodukcję sebum, a więc i rozszerzanie porów.
Dobierając kosmetyki dla cery z problemem rozszerzonych porów warto pamiętać, żeby nie zawierały w swoim składzie alkoholu, który wysuszając skórę nasili łojotok.
Makijaż dla takiej skóry powinien być lekki, najlepiej oparty o krem BB, ponieważ ciężkie mocno kryjące podkłady dodatkowo obciążą skórę i mogą zapychać rozszerzone pory.
Do pielęgnacji warto wprowadzić produkty z aktywnymi składnikami ściągającymi pory – świetnie sprawdzi się retinol i jego pochodne, kwasy AHA (migdałowy, glikolowy, azelainowy), BHA (kwas salicylowy), cynk, niacynamid (witamina B3) czy skwalan.